вторник, 23 сентября 2014 г.

Єдиний день голосування: ще не туркменський, але вже білоруський


14 вересня пройшов наймасштабніший Єдиний день голосування, що включав в себе, зокрема, вибори в Мосміськдуму (перші з далекого 2009-го), губернаторів Санкт-Петербурга і Нижегородської губернії. Результати виборів в конкретних регіонах проаналізує стадо політтехнологів та інших експертів (у «Громадянської платформи» дуже цікавий результат в Якутську), а мені б хотілося відзначити - це очевидно, не можна не відзначити, повний успіх нової техніки проведення виборів, застосовуваної властями з 2012 року на хвилі внутрішньополітичної реакції після протестної хвилі 2011-2012 рр. Подібна техніка, назву її «Пузир 2012», вперше, на мій погляд, була застосована на мерських виборах у Хімках за участю настільки сильних фігур, як Олега Мітволя і істерички-лібералки Євгенії Чирикова. Характерні риси техніки «Пузиря 2012»:

Перегравши з традиційною клоунадою, ЕДГ в Москвабаде перетворився на черговий собянінг. Фото ИТАР-ТАСС.


- Мінімальна кількість агітації взагалі. В т.ч. і за провладного кандидата;
- По можливості, виключення дебатів; - мінімум інформації про вибори (рівно стільки інформаційних повідомлень, скільки належить за соотв. Законодавства);
- місцями явний наїзд на опозиційних кандидатів, але без жорсткого пресингу. Опозиціонерів другого сорту, як правило, взагалі не реєструють.


В 2013-2014 рр. до цього додалося зміщення ЕДГ на два місяці, цього року весняний ЕДГ пройшов в травні, осінній - 14 вересня. Крім цього, вибори проходили в два етапи - з достроковим голосуванням. Так, в сонячному Москвабаде достроково проголосував і бай Володимир Путін. У підсумку, в середньому по країні явка виборців склала трохи більше 20%. Наведу яскравий приклад з власного досвіду: ходив голосувати на муніципальних виборах в типовому підмосковному місті. День, час післяобідній. Пробув на ділянці близько 10 хвилин. Весь цей час з виборців на дільниці знаходили всього троє осіб включаючи мене. Тобто говорити про яку б то не було явці не доводиться взагалі. 70%, місцями навіть 80% виборців на вибори НЕ ПРИЙШЛИ. Чому? Очевидно, що більша частина виборців займалася традиційної для Росії епохи путінізму діяльністю: дивилася НТВ, нажіраться насінням і пивом, давілась шашликами на дачі, справляла малу нужду з балконів. Але невже все 70%, місцями 80%? Звичайно ні. Відповідь в параметрах технічного оформлення виборного процесу. Після виборів в Хімках особисто мені багато знайомих - жителі цього найбільшого підмосковного міста з непідробним подивом говорили, що вони «не долбойоб» і обов'язково б проголосували, але про день виборів нічого не знали. Подібна тактика ця година, в перші роки використання, дає свій ефект. Всі важливі люди кои мали бути обраними (з усіма потрібними і так само не менш важливими людьми все було обговорено за півроку-рік) були обрані / переобрані. Але, відсоток ідіотів в російському суспільстві неухильно знижується, хоча і залишається вкрай високим. І вже ця година проявляються больові точки подібної технології виборів - той самий «бульбашка».


Тухлий цирк собянінга на одній зі столичних дільниць розбавив перфоманс а-ля Фемен. Організація відкинула свою причетність до акції. Фото Андрій Махонін / «Газета.Ru»Молоді, активні і в достатній мірі опозиційно налаштовані виборці (а вони ще й платники податків) на вибори перестануть ходити остаточно, але ігнорувати їх думку не можна фізично, адже вони - аспіранти, програмісти, перекладачі, підприємці, ті, кого називають цивільними активістами. Ці люди, так, навскидку, не менше 10% від загального числа виборців, залишившись осторонь від формального політичного процесу (яким і є вибори різних рівнів) залишаться остаточно недружніми не тільки путінізму, але найчастіше, і Росії. Приклад Андрія Макаревича і пов'язаного з ним скандалу цього року найяскравіший і відомий. Найяскравішим прикладом того, як подібна система зіграла поганий жарт з творцями системи стало місто Дмитра та Володимира - Г. Полтавченко обраний губернатором при 79% голосів. Тобто рахунок явно що не туркменський, але вже білоруський.

Артём Чернышёвъ спеціально для порталу WHITE Technologies 2033

Комментариев нет:

Отправить комментарий